Doğduğunuz Günden Bu Güne Kadar Kaç Nefes Aldınız?

Bu hesaplama modülü, sağlıklı bir insan olarak doğduğunuz günden bu güne kadar kaç nefes aldığınızı tahmini olarak hesaplamaya çalışır.
Gerçek Sonucu Sadece Hazret-i ALLAH bilir!
Bizim bu hesaplamayı yapmaktaki amacımız, Hazret-i ALLAH'ın lütfuyla almış olduğumuz nefeslerin sayısını idrak ederek yine Hazret-i ALLAH'ın biz insanoğluna vermiş olduğu bu nimetin büyüklüğünü bir nebze olsun gösterebilmektir. Lütfen hesaplama sonrasında çıkacak olan sonucu buna göre değerlendiriniz.

Birinci Tarihi Giriniz:
Saati ve Dakikayı Giriniz :

Bu hesaplama nasıl yapılıyor?

Bu hesaplama dünya sağlık kuruluşları tarafından belirli yaş gurupları için belirlenmiş olan "1 dakika içerisinde nefes alıp verme sayısı" ile alakalı bazı standart değerler belirlenmiştir. Bu değerleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. (Not: Havayı ciğerlere çekip geri bırakma işlemi toplamda 1 nefes olarak kabul edilmektedir.)

Yaş Aralığı 1 Dakikadaki Nefes Sayısı
0-6 aylık Bebekler 30 ile 60 arası nefes
6-12 aylık Bebekler 24 ile 30 arası nefes
1 ile 5 yaş arası Çocuklar 20 ile 30 arası nefes
6 ile 12 yaş arası Çocuklar 12 ile 20 arası nefes
12 yaşından büyükler için 12 ile 20 arası nefes

TasarimFuari.com olarak hesaplamayı şu şekilde yapmaktayız:
  1. İlk olarak doğum gününüz ile vermiş olduğunuz tarihten, Hesapla tuşuna bastığınız ana kadar toplamda kaç yıl, kaç gün kaç saat ve kaç dakika ve kaç saniye geçtiğini hesaplıyoruz.
  2. Daha sonra bu zamanın ne kadarının bebeklik dönemi, ne kadarının çocukluk dönemi ne kadarının da yetişkin bir birey olarak geçtiğini hesaplıyoruz dakika cinsinden hesaplıyoruz.
  3. Elde ettiğimiz değerleri yukarıdaki tabloda her yaş grubunun kendisi için belirlenmiş olan 1 dakikada alınacak minimum ve maksimum nefes sayısı değerleri birleştiriyoruz.
  4. Sonuç olarak doğduğunuz günden bu güne kadar alıp verdiğiniz tahmini nefes sayısı ortaya çıkıyor.

Yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi, bizim bu değerler sadece tahmini değerlerdir.

Gerçek hesabı Sadece Hazret-i Allah bilir.Dipnot
  • Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçükse ve dakikada 60'dan fazla nefes alışverişi yapıyorsa,
  • Veya çocuğunuz 1 yaş ile 5 yaş arasındaysa ve dakikada 30dan fazla nefes alış verişi yapıyorsa acilen bir doktora gidiniz.

Nefes alıp verme hızı ile alakalı detaylı bir makale okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz. http://www.nefesteknikleri.com/161-makale-Ideal-Nefes-Hizi.html